דף הבית >> התמחויות >> תביעות בנקים >> ערבויות בנקאיות
 

ערבויות בנקאיות

אנשים רבים לא פעם ולא פעמים טועים במונחים משפטיים בסיסיים, דבר היכול להוביל להפסדים כספיים רבים. טעויות אלו אינן מוגבלות לאנשים מן היישוב אלא גם לעו"ד בין אם מדובר בעו"ד בירושלים או עו"ד מתל אביב. כך או כך, בין אם אכן הייעוץ המשפטי שלך הוא מטעם עו"ד בירושלים או עו"ד אחר, אזי, כדאי לקרוא בתשומת לב את הדברים הבאים.

מה הם ערבויות בנקאיות?

חוק הערבות תשכ"ז 1967 סעיף 1(א) קובע כי "ערבות היא התחייבותו של אדם לקיים חיובו של אדם אחר כלפי אדם שלישי". חוק הערבות אינו מוגבלת אך ורק ליחסים בין אדם לאדם אלא ניתן לקבל ערבויות גם מחברות ועסקים. אחת הערבויות הנפוצות ביותר הינה ערבות בנקאית - בערבות זו הבנק למעשה מתחייב לצד שלישי לשלם את הכסף שלו התחייב הצד הראשון.

זוהי למעשה דרך להבטיח את העברת הכסף במקרה שאחד מהצדדים פושט את הרגל או לא עומד בתשלומים מסיבות אלו ואחרות. ערבות זו נחשבת לבטוחה יחסית, עם זאת, חשוב להבין כי עלויות העסקה שלה גבוהות יחסית עקב העמלות שהבנק דורש על ביצוע עסקה זו.  המנגנון עובד כך שנותן הערבות, החייב, פונה לבנק שישמש כערב לכספים וכך תובטח למוטב העברת הכסף.

באילו מקרים כדאי לחתום על ערבות בנקאית?

אכן ערבות בנקאית נושאת בחובה עמלות יחסית גבוהות שהבנק גובה, עם זאת לערבות זו ישנם גם יתרונות רבים. כך לדוגמא, כאשר מדובר בעסקה גדולה כגון קניית בית הרי שרבים דורשים לקבל מהקבלן הבונה את הבית ערבות בנקאית שתבטיח שבמקרה שהקבלן פושט את הרגל יוחזר להם כספם.
כך למעשה הבנק ערב לבניית הבית ובמידה והבנייה אינה מתבצעת הוא משלם ללקוחות הקבלן את הכספים המגיעים להם.

האם יכולות להתעורר בעיה עם ערבות בנקאית?

ככלל ערבות בנקאית היא מנגנון בטוח מאוד השומר לרוב הן על זכויות המוטב, הצד הזכאי, לקבל את הכספים והן על זכויות חותם הערבות. עם זאת, גם במנגנון זה יכולים להתעורר קשיים בעיקר מהתחום הפלילי, בין אם המוטב נוקט בדרכי רמייה ובין אם הוא כופה על החייב לחתום על הערבות. אך כאמור מקרים אלו נדירים ומנגנון הערבות הבנקאית מספק הגנה טובה מפני רמאויות למיניהן, אם כבר קרתה רמאות אזי הבנק לא יכבד את כתב הערבות.

במקרים אלו כדאי לקבל ייעוץ משפטי - בין אם מדובר בעו"ד בירושלים או מאזור אחר בארץ בהתאם למקום מגוריכם.
עורך הדין ספרבי צבר מומחיות גדולה בתחום המשפט המסחרי ובכלל זה בתחום הערבויות הבנקאיות, בכל שאלה ניתן לפנות ולקבל ייעוץ ראשוני חינם בטלפון
02-6482990.
 

לייבסיטי - בניית אתרים