דף הבית >> התמחויות >> תביעות בנקים >> יחסי בנק לקוח
 

יחסי בנק לקוח – המשפט הנוהג

 
כפי שרבים בוודאי מבינים הרי שתחום היחסים בין הבנק ללקוחו הינו בראש ובראשונה יחסיים חוזיים. עם זאת, אין מדובר בחוזה הסטנדרטי שנעשה בין אדם לחברו וזאת מכיוון שפעמים רבות הבנק הוא צד לחוזה אשר החזק בהרבה מהלקוח. גם מערכת הדינים הנהוגה בישראל הכירה בכך ועל כן לרוב היחסים החוזיים הקיימים בשוק זה הינם מתחום דיני החוזים האחידים.

המשמעות של דבר זה היא שיש צורך במומחיות גדולה יותר והכרה רחבה של תחום משפטי זה. בנוסף לחוק החוזים האחידים התשמ"ג – 1982, חלים בתחום זה חוקים נוספים המשפיעים על היחסים בין הלקוח לבנק, חוקים אלו כוללים בין היתר את חוק הבנקאות (רישוי) התשמ"א 1981 וחוק הערבות תשכ"ז - 1967. בנוסף מוטלים על הבנק חובות נוספות כגון חובת הזהירות והנאמנות ללקוח, כך שהבנק כפוף גם לפקודת הנזיקין.

ייעוץ משפטי, מדוע הוא חשוב?

כפי שראינו מערכת הדינים החלה בנושאי יחסי הבנק והלקוח נפרסת על פני ערב רב של דינים. בעיה נוספת היא שלבנק ישנם משאבים בלתי נדלים ועל כן הוא יכול להעמיד סוללת עו"ד מול כל לקוח. הנושא האחרון הוא העובדה שכאשר מדובר בתביעה של הבנק כנגד לקוחו הרי שלמעשה מדובר בכספנו הפרטי ולרוב בחסכונותינו היחידים, לכן כל בחירה ובחירה שנעשה תשפיע רבות על חיינו ויכולה להוביל לתוצאות שיהיה קשה לצאת מהן.

חשוב להבין כי הבנקים על אף גודלם וחשיבותם פעמים רבות אינם שה תמים וייעוץ משפטי נכון של עו"ד מקצועי היודע את עבודתו יכול להשפיע רבות על התוצאה הסופית של התיק. רק עו"ד המנוסה בתחום ויודע את הדינים החלים בו על בוריים יכול להתמודד בהצלחה עם הבנק ולצאת כשידו על עליונה.

מדוע לפנות לעו"ד בירושלים?

ברור מדוע לקוח אשר הבנק שלו יושב בירושלים ונמצא בדין ודברים עם אותו בנק יפנה לעו"ד בירושלים. קרבתו של העו"ד לבנק תשפר רבות את יעילות העבודה ופעמים רבות תחסוך כסף רב ללקוח. כמובן שעו"ד העוסק בתחום מכיר מתיקים ישנים יותר את הצד השני ואת עורכי הדין של הבנק וגם דבר זה מסייע להתנהלות ולמשא מתן מול הבנק.

אך ישנם יתרונות נוספים לפניה לעו"ד בירושלים גם ללקוחות שאינם גרים בירושלים. מרבית מוסדות השלטון נמצאים בירושלים, כך לדוגמא בנק ישראל ומשרד האוצר, העובדה היא שבעקבות היכרות מוקדמת עם אותם פקידים גם כן בעקבות העבודה השוטפת מסייעת לתיק המשפטי וללקוח להציג את רצונו.

עו"ד דניאל ספרבי היושב בירושלים, הינו בעל ניסיון רב בטיפול ביחסים בין בנק ללקוח ומכיר על בוריו את מערכת החוקים החלה בנושא. אנו מזמינים אותך לפנות אלינו ולקבל ייעוץ טלפוני ראשוני בחינם.

 
 

לייבסיטי - בניית אתרים