דף הבית >> בתי המשפט בירושלים >> בית המשפט המחוזי בירושלים
 
בישראל שישה בתי משפט מחוזיים: בירושלים, בתל אביב-יפו, במחוז מרכז, בחיפה, בבאר שבע ובנצרת. מכהנים בהם כיום כ-‏90 שופטים.

בית המשפט המחוזי בירושלים יושב כבית משפט של ערכאה ראשונה וכבית משפט לערעורים על פסקי הדין של בית משפט השלום בירושלים ובית משפט השלום בבית שמש. כן יושב הוא בערעורים על החלטות שיפוטיות ומעין שיפוטיות שונות של בתי דין מינהליים ושל גופים שונים, על פי סמכות מיוחדת בחוקים המקימים אותו.

סעיף 40 לחוק בתי המשפט מגדיר את סמכויות השיפוט של בית המשפט המחוזי:

1. כל ענין אזרחי או פלילי שאיננו בסמכותו של בית משפט שלום (למעט תובענות שכנגד במקרים מסויימים) או שבסמכותו הייחודית של בית דין אחר.
2. עתירה מנהלית, ערעור מנהלי ותובענה מנהלית ע"פ חוק בתי משפט לענינים מינהליים, התש"ס-2000.
3. ערעורים על פסקי דין והחלטות של בית משפט השלום.מכוח סמכותו השיורית של בית המשפט המחוזי הוא דן בערכאה ראשונה בכל עניין שאינו בסמכותו של בית המשפט השלום, לדוגמא:

- בעניינים פליליים דן בית המשפט המחוזי בעבירות שדינן מעל 7 שנות מאסר.

- בתביעות אזרחיות שאינן במקרקעין דן בית המשפט המחוזי כאשר שווי התובענה הינו מעל סכום של 2,500,000 ש"ח.

- בתביעות במקרקעין דן בית המשפט המחוזי בתביעות בעניין בעלות או חכירה לדורות (שכירות מעל 25 שנה).

בנוסף מהווה בית המשפט המחוזי בירושלים גורם שיפוטי אשר בפניו ניתן לערער, ללא צורך באישור, על פסקי דין והחלטות של בתי משפט השלום בירושלים ובבית שמש.מבחינה היסטורית בבית המשפט המחוזי בירושלים נדונו כמה מהפרשיות הידועות ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל: משפט קסטנר, משפט אייכמן, משפט דמיאניוק ועוד...


בית המשפט המחוזי בירושלים שוכן ברחוב צאלח א-דין 40, לא הרחק ממבנה לשכת עו"ד בירושלים. היכל זה פוקדים מדי יום עו"ד בירושלים וכן עורכי דין מכל רחבי הארץ. עו"ד בירושלים מכירים היטב היכל זה, שכן תיקים רבים המנהלים עו"ד בירושלים מתבררים בבית משפט זה.

עו"ד דניאל ספרבי, עורך דין בירושלים, מכיר ומייצג רבות בפני שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים, כמו גם בפני בתי משפט רבים אחרים.
 

לייבסיטי - בניית אתרים